Bedelli Askerlik Platformu Başkanı Ferhat Doğan İle Sosyal Medya Üzerine Konuştuk

Sosyal medyayı geleneksel medyadan ayıran en önemli özellik sosyal medya mecralarının etkileşimli ortamlar olmasıdır. Büyük bütçelere gerek kalmadan sosyal medya kanallarında kenetlenerek sesinizi herkese duyurabilirsiniz. Dünyanın en büyük oyuncusuna ulaşabilir, siyasetçilere açıklama yaptırabilir hatta ekmek fiyatlarını bile tepkileriniz ile düşürebilirsiniz.

Bedelli askerlik isteyen gençler de sosyal medyanın bu özelliğini kullanarak kenetlediler ve seslerini duyurmaya çalıştılar, çok çalıştılar, vazgeçmediler daha çok çalıştılar ve bedelli askerliği ülkenin gündemine sokmayı başardılar.

Bedelli Askerlik Platformu Başkanı Ferhat Doğan ile işte bu konuyu konuşacağız. Sosyal medya ile nasıl gündem oluşturulur, ona soracağımız çok soru var.

Ferhat Bey, bedelli askerlik ile ilgili platform kurmak kimin fikriydi?

Aslında çıkış noktamız 1988 doğumlu vatandaşların 2014’teki yasa kapsamına alınması üzerindeydi. Sonra olaylar bizim kontrolümüz dışında gelişti. Mağduriyetin çok  fazla olması dolayısıyla bu iş yeni bir bedelli askerlik kanunu çıkarma projesine döndü.

Bizim röportaj teklifimize 10 dakika içinde döndünüz. Bu kadar insana aynı anda nasıl cevap veriyorsunuz?

Elimizden geldiğince tüm arkadaşlarımıza, gazetecilere ve siyasetçilere cevap vermeye çalışıyoruz, yetişemediğimiz arkadaşlarımız da oluyor. Bir işe gönül verip, samimi anlamda bir şeyler yapmaya çalışıyorsanız ve birazda hayatınızdan mesai ayırdığınız zaman az da olsa bu konuda başarılı olabiliyoruz.

Twitter’da TT çalışmalarını yaparken ortalama kaç kullanıcı size destek oluyor?

Platformumuzun WhatsApp gruplarında üç binden fazla aynı anda hareket eden arkadaşımız mevcut. WhatsApp gruplarında olmayıp, mağduriyet yaşayan arkadaşlarımızı Facebook ve Instagram sayfalarımızdan duyuru yayınlayarak Twitter’a yönlendiriyoruz. Bu etkinliklere katılanların sayıları kimi zaman yüz binleri buluyor.

Bedelli askerlik açıklanınca ne hissettiniz, bunda sizin payınız nedir?

Bedelli askerlik çıkınca, 3,5 yılın vermiş olduğu yorgunluğu atmış olduk. Kamera arkasında emek veren birçok arkadaşımızla birlikte ekip olarak uğraştığımız, amaçladığımız bir hedefe ulaştık.  Bizim bu işte payımız, ülkenin büyük bir sorununa dikkati çekmekti. Bunu da  düzgün bir dille kırmadan, dökmeden anlatarak herkese ulaşmasına  önderlik etmekti. Çünkü; bu üç beş kişiyle olacak bir iş değil, sadece kitleyi bir yere doğru kanalize etmeyi gerektirecek bir durum. Biz de kitleye doğru şekilde, doğru yerlere yönlendirerek farkındalık oluşturduk.

Size teşekkür eden de çok tepki gösteren de. Bu platformun sizden aldıkları ve size verdikleri nelerdir?

Ülkemizde her yapılan işte hem teşekkür hem tepki mevcuttur. Bize teşekkür eden, bizlere dua eden nice anneler, nice eşler ve nişanlılar mevcut. Bu bizim için önemli bir sonuç. Bu süreç bize çok şey öğretti. Kriz yönetimini öğrendik. İnsanlarla nasıl iletişim kurmamızı gerektiğini öğretti.

Bizden ne aldı?  Zaman aldı. Maddi manevi tabii ki yıprandık ama bize belki de eğitimini alamayacağımız birçok şeyi öğretti.

Sosyal medya üzerinden devlet büyüklerine ulaşmak için neler yaptınız?

Bu konuda Twitter’ı haddinden fazla kullandık. Mail adreslerini, faks numaralarını, ofis numaralarını hiç rahat bırakmadık. Sosyal medya daha çok toplu hareket etmeye yarar sağladı ve bu durumda bizim vitrinimizi oluşturdu. Siyasetçilerin katıldığı televizyon programları, gittikleri davetler ve benzeri bütün gelişmeleri takip edip onlara oralarda ulaşmaya çalıştık. Katıldıkları canlı yayınlara SMS gönderdik. Twitter üzerinden sorular sorduk. Katıldıkları yerel davetlerde, açılışlarda, platformumuza üye olan arkadaşlarımızı göndererek birebir görüşmelerini sağladık.

Bedelli askerlik platformu aylık kaç kişiye erişiyor?

Bunun analizini yapacağımız bir profesyonel altyapımız mevcut değil. Fakat size platformumuzun bir nevi resmi sayfası olarak kullandığımız,  şahsi Twitter sayfamda aylık ortalama 20 milyon tweet görüntülenmesine  ulaştığımızı söyleyebilirim. Bedelli askerliğin çıktığı Temmuz ayında ise bu sayı 66 milyon ile zirve yaptı.

21 günün kaldırılması ile ilgili bir çalışma yaptınız mı?

Bedelli askerliğin kabul edildiği hafta Ankara ziyaretimiz oldu. Kanalların ana haber bültenlerine röportajlar verdik. Siyasetçilerimize durumu anlattık. Twitter gündeminde 4 gün üst üste birinci olduk. 4 gün boyuca yaklaşık 1 milyona yakın tweet atıldı. Birçok sivil toplum örgütüne deklerasyon yayınlamaları için ricada bulunduk. Milli Savunma Bakanlığı’na bedelli askerlik başvularının  bugüne kadar hiç olmadığı kadar fazla olacağını ve Asker Alma Daire Başkanlığı’nın bu altyapıyı kısa sürede oluşturamayacağını belirttik. Bunun hiçbir şekilde temel askerlik anlamında vatandaşa bir şey katmayacağını, aksine iş hayatında ve sosyal hayatında kısa süreli de olsa yaralar açacağını söyledik. Kısa süreli bu eğitimin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bütçesine de gereksiz bir harcama olacağını, verilecek olan 15 bin liranın yaklaşık 3 bin lirasının devlete masraf olacağını belirttik.

Bedelli askerlik yapacaklar ile ilgili bir çalışmanız var mı?

Artık herhangi bir çalışmamız yok. Ama her celp döneminde birliklerine teslim olacak arkadaşlarımızı bir araya toplamak adına whatsapp gruplarımızı oluşturuyoruz ve platformun içinde birçok arkadaşımızın tanışmasına, arkadaş olmasına vesile oluyoruz. Bu talepte platformdaki arkadaşlarımızdan geldi.

Bundan sonra ne yapmayı planlıyorsunuz?

Benim bundan sonrası için herhangi bir planım yok. Ama ekibimizin içindeki arkadaşlarımızın olabilir. Birçok kişi bizlere “Sizler siyasete katılacaksınız, vekil adayı olacaksınız” dedi. Ben ve diğer arkadaşlarım mütevazı hayat yaşayan insanlarız. Gerçekten hizmet etmek, bazı şeyleri karşılıksız yapmak, ülkemizin bir adım daha ileri gitmesini hedeflemek ve bu yönde emek vermek insana paha biçilemez getiriler sağlar. Ben bir eğitimciyim ve eğitim alanında kariyerime, hizmetim devam edeceğim…

Sizinle röportaj yapmak çok keyifliydi sorularınız ve ilginiz  için tüm arkadaşlarımız adına teşekkür ederiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir