Röportaj @ Prof. Dr. Mustafa Aslan: Nöbetçi Eczaneler İle İlgili En Güncel Bilgi Kaynağı AEO

Nöbetçi eczaneler ile ilgili internette büyük bir bilgi kirliliği var, her sitede farklı bir eczane adı görüyoruz. Ankara Eczacı Odası bu karışıklığa son vermek için AEO Nöbet uygulamasını geliştirdi. Ankara’da nöbetçi eczaneler ile ilgili güncel ve hatasız bir bilgi kaynağı arayan herkes bu uygulamayı indirebilir.

ANDROID İNDİR

IOS İNDİR

Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Aslan ile AEO Nöbet Uygulaması hakkında konuştuk.

 AEO Nöbet uygulamasının doğuş hikayesini anlatır mısınız?

İnternet üzerinde nöbetçi eczanelere ulaşmayı sağlayan pek çok site ve mobil uygulama bulunuyor. Ancak nöbetçi eczane listesi eczacılarımızın talepleri ya iş durumlarına göre gün içinde güncellenebiliyor. Gün içerisinde meydana gelen bu değişimler de Odamız tarafından yapılıyor.

Yani nöbetçi eczaneler ile ilgili en güncel bilginin kaynağı biziz. Odamıza hem e-posta  hem de telefon ile gelen şikayetlerin büyük bir çoğunluğu nöbetçi eczanelerin gün içinde değişmiş olması nedeniyle geliyordu. Vatandaşın bu değişiklikten haberi olmadığı için de, acil ilaç ihtiyacı için gittiği eczaneyi kapalı bulması karşılaşmak istemedikleri bir durum.

Biz de Oda olarak bu bilgileri herhangi bir aracı ile değil, direkt kaynağından halkımıza sunmak, nöbetçi eczane listesindeki değişikliği anında güncellemek için böyle bir uygulama geliştirmeye karar verdik.

Uygulama olmayan illerde işler nasıl yürüyor?

Uygulama olmayan illerdeki nöbetçi eczaneler, o ilin eczacı odasının resmi internet sitesinde yayınlanıyor.  Bunun yanı sıra mesai sonrası eczanesini kapatan eczacılar, yakınındaki nöbetçi eczanenin bilgisini eczanesinin vitrininde görünün bir yere asıyor.

Biz bu bilgiyi hem internet sitemizde veriyoruz hem de uygulamamız ile sunuyoruz. Uygulamanın sürekli güncellenmesinin yanı sıra sunduğu en önemli hizmet, konum servisi aracılığı ile kişinin kendisine kilometre olarak en yakın eczaneye ulaşmasını ve yol tarifi almasını sağlaması.

 

Eczaneleri teknoloji ile buluşturduğunuz bu uygulama sonrası vatandaşlardan ne tür geri dönüşler aldınız?

Bu zamana kadar aldığımız geri dönüşler çok olumlu. Bu olumlu dönüşler sadece vatandaşlarımızdan da değil, sağlıkla ilgili kurum ve kuruluşlardan da benzer dönüşler geliyor. Uygulamada en memnun kalınan nokta konum servisleri aracılığı ile en yakın eczanenin ne kadar uzakta olduğunu görebilmeleri ve yol tarifi alabilmeleri konusundaki kolaylıkla ilgili oluyor.

Uygulamada sadece nöbetçi eczanelere değil, gün içinde hizmet veren tüm eczanelerin de konumunuza yakınlığına göre sıralanması vatandaşın işini  daha da kolaylaştırıyor.

 

Uygulamanızın tanıtımı için neler yaptınız?

Uygulamanın tanıtımı için öncelikle kendi resmi internet sitemizde ve sosyal medya mecralarımızda duyurular ve uygulamanın kullanım kılavuzlarını yayınladık. Uygulamanın kullanımının yaygınlaşması için hem düzenlediğimiz basın toplantıları hem özel röportajlar ile daha fazla vatandaşımıza ulaşmak için çalışmalar yürüttük. Bunu yaparken sadece yerel medyayı değil, ulusal medyayı da işin içine kattık. Çünkü bizim uygulamamıza benzer uygulamaların Türkiye genelinde yaygınlaşmasına da çok önem veriyoruz.

Yine eczanelerimize gelen hastalarımızın uygulamadan haberdar olması için tanıtım afişleri hazırladık. Bu afişler eczanelerimizin yanı sıra, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Doç. Dr. Mustafa Tuna  ile yaptığımız görüşmeler sonrası tüm toplu taşıma araçlarında da yerini aldı.

Yine geçtiğimiz günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Sayın Dr. Mustafa Selim Bağlı ve SGK Ankara İl Müdürü Sayın Tuncay Cevheroğlu ile  gerçekleştirdiğimiz görüşme sonrası uygulamamız ile ilgili bilgilendirme duyurusu Ankara İl Müdürlüğünün resmi internet sitesinde yer alacak ve ilgili tanıtım afişlerimiz Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerine(SSGM) de asılarak daha da yaygınlaşması sağlanacak.

 

AEO Nöbet uygulaması nasıl çalışıyor biraz bahseder misiniz?

Bu uygulamayı mobil cihazınıza uygun sanal marketlerden ücretsiz olarak indirdikten sonra konum servislerinizi açmanız gerekiyor. Sonrasında uygulama sizin bulunduğunuz konumu kullanarak size en yakın eczaneleri ve mesai saatleri sonrasında nöbetçi eczanelerin kilometre olarak uzaklığını, açık adresini ve telefon numarasını sizlere sunuyor.

 

Uygulamayı kaç kişi geliştirdi, gelişim süreci ne kadar sürdü?

Yaklaşık beş kişilik bir yazılım ekibi ile üç aylık bir çalışmanın sonucu ortaya çıktı.

 

Uygulamaya yeni güncellemeler gelecek mi?

Uygulamamız kullanıcıların nöbetçi eczane ve yakınlarındaki tüm eczanelere ulaşmaları için gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Ancak kullanıcılardan gelecek geri bildirimlere göre güncelleme  ihtiyacı olursa beklentileri en hızlı şekilde karşılamak için elimizden geleni yaparız.

Ankara Eczacı Odası dijital dönüşüm adına çok iyi bir iş yaptı peki bundan sonra ne gibi inovasyonlar yapmayı planlıyorsunuz?

AEO’nun mobile uygun ilk uygulaması bu değil.  AEO tarafından geliştirilen ve 2017 yılında hizmet vermeye başlayan “Rehber” uygulaması da eczacılara büyük katkılar sağlıyor.

Eczacılara yönelik bu uygulamada, AEO’ya kayıtlı tüm eczacılara rehber olacak bilgiler sunuluyor. Kamu ve serbest eczacıların bilgilerini içeren veri tabanına sahip bu uygulama ile eczacılar meslektaşlarına çok kolay ulaşabiliyor.

Uygulamada  yapılan güncelleme ile AEO tarafından yayınlanan duyurular ve haberler de anlık olarak eczacılara ulaşıyor.

Kullanıcı adı ve şifreye sahip eczacılar, yapılan bu güncelleme ile AEO faaliyetleri ve eczacılıkla ilgili tüm gelişmeleri anlık olarak telefonlarına gelen bildirimlerle takip edebiliyor.

Ankara Eczacı Odası olarak teknolojik gelişmelere çok önem veriyoruz. Bu gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz. Hem eczacılarımıza hem de halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetlerinin işleyişinin kolaylaşması, sağlığa daha kolay ulaşım gibi konularda geliştirebileceğimiz tüm dijital inovasyonlar bizim için çok önemli. Hem çağı yakalamak hem de hizmet kalitemizi artırmak için bu tarz projeler ile ilgili çalışmalarımız devam edecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir