Teknoloji Bağımlılığını Önlemek Mümkün

Herkes İçin Spor Federasyonu çocukları teknoloji bağımlılığından spor ile uzak tutuyor.

‘Çocukların Teknoloji Bağımlılığına Karşı Spor ve Fiziksel Aktivite’ projesi, ‘Bağımlılığı’nın Olumsuz Etkileri ve Aile Yaşamı’ konulu seminer ile Antalya’da başladı.

Herkes İçin Spor Federasyonu (HİS) etkinlik ile ilgili bir açıklama yayınadı

Federasyonumuzun koordinatörü olduğu Sport and Physical Activity Against Children’s Technology Addiction (Çocukların Teknoloji Bağımlılığına Karşı Spor ve Fiziksel Aktivite) isimli AB Erasmus+ Spor projesinin, proje ortağımız Antalya Gençlik Spor Kulübü ile ortaklaşa düzenlediği Spor Şenliği düzenledi.

Avrupa Birliği tarafından 2017 yılında açılan spor projeleri hibe programı kapsamında proje koordinatörü olarak Federasyonumuz tarafından yapılan başvuru neticesinde hibe almaya hak kazanan Çocukların Teknoloji Bağımlılığına Karşı Spor ve Fiziksel Aktivite (Sport and Physical Activity against Children’s Technology Addiction) isimli Avrupa Birliği Erasmus+ Spor Projesinin 6 hafta süren temel spor ve fiziksel hareket programı proje ortaklarımızdan Antalya Gençlik ve Spor Kulübü işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Projenin temel amacı; günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ve teknolojik aletlerin hayatımızda önemli bir yer edinmesinin sonucu olarak çocukların bu teknolojik aletlere olan ve hızla artan ilgi ve sonrasında (olası) bağımlılıklarına karşın spor ve fiziksel aktivitenin kullanılarak, çocukların daha hareketli bir yaşam tarzı benimsemelerini ve spor ve hareket kültürü kazanmalarını sağlamak olup hedef kitlesi 6-13 yaş arasında değişen çocukları kapsamaktadır.

Sporda gönüllü faaliyetlerin teşvik edilmesi, sosyal içerme ile birlikte herkes için spora katılım ve spora eşit erişim yoluyla, sağlığı artırıcı fiziksel aktivitenin önemi hakkında topluma eşit fırsatlar sunmak ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Federasyonumuz koordinatörlüğünde hazırlanan Erasmus+ Spor projesi başlangıcı 1 Ocak 2018 ve bitiş tarihi ise 30 Haziran 2019 olup 18 ay devam edecektir.

Federasyonumuz koordinatörlüğünde yürütülen projenin ortakları; İspanya’dan Valensiya Belediye Spor Vakfı (Fundación Deportiva Municipal), Romanya’dan Ulusal Spor Araştırma Enstitüsü (National Institute for Sport Research) ve Türkiye’den Antalya Gençlik ve Spor Kulübü Derneğidir.

Projemizde yer alan, programın belirli dönemlerinde çocuklarımız ve ailelerini verilecek teknoloji bağımlılığı seminerlerini de kapsayan temel spor ve fiziksel hareket programları ülkemizde; Antalya Gençlik ve Spor Kulübü işbirliğiyle gerçekleştirilen 6 haftalık temel spor ve fiziksel hareket programı ve Ankara’da belirlenen bir ilkokul ve bir ortaokul olmak üzere iki pilot okulda Ekim ayında uygulamasına başlanacak temel spor ve fiziksel hareket programları ile gerçekleştirilecektir. Projenin kapanışında gerçekleştirilecek seminer ise diğer ülke ortaklarının da katılımıyla Federasyonumuz tarafından organize edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir