Röportaj: Genç Kızılay Ankara Başkanı Ayşe Sibel Yılmaz

Türkiye nüfusunun yarısından fazlası gençlerden oluşuyor. Gençler, hem hizmet alıcı hem de hizmet verici olarak Türk Kızılay’ı için çok önemli bir yer tutuyor. Hiz­metlerin yerele yaygınlaştırılması, yeni bağışçıların kazanılması ve Türk Kızılay’ının savunuculuğunun yapılmasında gençlerin katılımı büyük önem taşıyor.

Bununla birlikte, değişen dünya koşullarında Türk Kızılay’ının bu değişime hızla adapte olabilmesi ve dinamik kalabilmesi için hizmetlerini gençlerle birlikte üretmesi ve yürütmesi gerekiyor.

Genç Kızılay Ankara Başkanı Ayşe Sibel Yılmaz ile Genç Kızılay Ankara ile ilgili bir röportaj yaptık.

 

Genç Kızılay Ankara neler yapıyor, gençler Kızılay’a gönüllü olarak neler yapabilirler?

Genç Kızılay Ankara, 13 yönetim kurulu üyesi ve 15 grup sorumlusundan oluşan yaklaşık 30 kişilik çekirdek ekibi ve 1500’e yakın gönüllüsüyle Ankara’da dil, din, ırk ayırt etmeksizin bütün ihtiyaç sahiplerinin yanında olmak için çalışıyor. Özellikle 2011 yılından itibaren ülkesini bırakıp ülkemize sığınan mülteci ailelerin artışı ile artan sorumluluklar, Kızılay ailemizi daha da büyümeye ve organize olmaya yöneltmiştir. 2019 yılı için ise hedefimiz 5000 gönüllü ve 2500 genç üyeye ulaşmak. Kızılay’ın halkla bir bütün olduğunu her alanda hissettirmek için elimizden geleni yapıyoruz. İlkokul, ortaokul ve liselerde Eğitim Birimimiz ile düzenli olarak Kızılaycılık seminerleri veriyor ve Kızılay’ın faaliyetlerini anlatıyoruz. Özel gün ve haftalarda Etkinlik ve Organizasyon Birimimiz ile önceden planladığımız proje ve faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Düzenli olarak ihtiyaç sahibi aileleri ziyaret ediyor, farklı sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapmak adına Proje Birimimiz ile proje yazarak faaliyetlerimizi resmiyete döküyoruz. Bu konuda devam eden Kardeş Aile Projesi gönüllülerimiz tarafından en çok ilgi gören projelerimizden biri diyebiliriz. Üniversiteler ve Şubeler birimlerimiz daha fazla gönüllüye ulaşmak adına stant çalışmaları, farkındalık çalışmaları düzenliyor ve hem ilçe şubeler hem de üniversite toplulukları ile koordine olarak ailemizi büyütmemiz için çalışıyor. Bunların haricinde düzenli olarak hastane ziyaretleri gerçekleştirerek hastalara yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalışıyoruz. Aslında anlatacak da yapacak da çok iş var. Bilgi almak isteyen istisnasız herkes konuşmanın sonunda gönüllü olmak istediğini belirtiyor. Bizler de ailemiz büyüdükçe mutlu oluyoruz. Boş vaktimizin en fazla olduğu yaşlarımızda insanlara faydalı olduğumuzu bilmek hepimizi mutlu ediyor. Ramazan ayında yaptığı etkinlikler ve saha çalışmaları ile Genç Kızılay Ankara, Genel Merkezimiz tarafından gerçekleştirilen teşkilat performans sisteminde Türkiye birincisi olmuştur.

Genç Kızılay Ankara’nın kaç üyesi var?

Aktif olarak yaklaşık  750 üye, 1500 gönüllüsü var. Türk Kızılay Ankara Şubesi bünyesinde çalışan 15-30 yaş arası genç gönüllüler topluluğuyuz. Sistemimizdeki genç üyelerimiz, resmi işlemlerin ardından genel merkezimizden onaylanan ve düzenli bağışçımız olan kişileri; genç gönüllülerimiz ise her türlü faaliyetimizde bize fiili yardımcı olan kişileri ifade eder.

Sosyal medya ile ilgili projeleriniz var mı?

Hem bağışçılarımızın emanetlerini ulaştırdığımızdan emin olması, hem gönüllülerimizle haberleşme ve koordinasyonun sağlanması, hem de henüz gönüllümüz/üyemiz olmayan kişilerde farkındalık uyandırması adına çalışmalarımızı, düzenli faaliyetlimizi, özel gün ve haftalardaki afiş çalışmalarımızı sosyal medya üzerinden paylaşıyoruz. Kurumsal iletişim birimimizin öncülüğünde önümüzdeki günlerde sosyal medya üzerine gerçekleştireceğimiz bir projemiz var ancak sürpriz olsun 🙂

En son Kurban Bayramı’nda büyük bir kampanya yaptınız, Genç Kızılay Ankara şubesinin ne gibi katkıları oldu?

Türk Kızılay Ankara Şube Başkanlığımıza bağlı yürütülen ve alışveriş merkezi, ilçe meydanları gibi ulaşımın kolay olduğu alanlarda gerçekleşen bağış noktalarında gönüllülerimiz sahada aktif rol aldı. Kurban Bayramının 4 günü gerçekleşen dağıtım organizasyonlarında şubemize 100 kişilik gönüllü ekibimizle destek sağladık. Yurt dışında Türk Kızılay Genel Merkezi aracılığıyla gerçekleşen kurban kesimi ve dağıtımında destek olmak amacıyla da Kazakistan ve Arnavutluk ülkelerindeydik.

Kan bağışı ile ilgili neler yapıyorsunuz?

Kan bağışı konusunda öncelikle kendi gönüllülerimizi, ilçe şubelerimizdeki gençlik yapılanmalarını, Genç Kızılay üniversite topluluklarını, genç sivil toplum kuruluşlarını kan bağışı konusunda bilinçlendirme çalışmalarımız sürekli olarak devam ediyor. Ayrıca bu genç yapılanmalarla toplu kan verme organizasyonları, halkı ve akranlarımızı bilinçlendirme seminerleri ve farkındalık etkinlikleri düzenliyoruz.

Ankara, Çamkoru’da düzenlediğiniz kamp etkinliği nasıl geçti?

Ankara’da düzenlediğimiz kamp, yıl boyunca sahada kendini kanıtlamış gönüllülerimizi profesyonelleşme yönünde eğitime tabi tutmak ve sahadaki bilinçli ve tam donanımlı gönüllü sayımızı artırmak adına gerçekleştirilen bir eğitim kampıydı. Kampta gönüllülerimizin kaynaşabileceği etkinlikler, hem katılımcıların keyifli vakit geçirmeleri hem de eğitimdeki verimliliğin artması adına çok faydalı oldu. Kamp sonunda elde ettiğimiz dönütlerde gönüllülerin kampta hem güzel vakit geçirdiklerini hem de eğitimlerden maksimum faydayı elde ettiklerini gördük.

Hazırladığınız 17 Ağustos videosu sosyal medyada büyük ilgi gördü. Videonun yapım sürecinden bahseder misiniz?

Genç Kızılay Ankara yönetimimiz ile kamp boyunca her gün durum değerlendirme toplantıları gerçekleştirdik. Depremzedelerin de her zaman yanında olan Kızılay’ın bir parçası olarak 17 Ağustos’ta nasıl bir farkındalık çalışması yapabileceğimiz konusunda beyin fırtınası yaptık ve böyle bir fikre imza attık.

 

Genç Kızılay’a nasıl gönüllü olunur?

Gerek sosyal medya hesaplarımızdan gerek stant çalışmalarımızdan kaydını aldığımız gönüllülerimizin iletişim ve kişisel bilgilerini veri tabanımızda depolamak için doldurmaları gereken online formumuz var. Bir faaliyetimiz olduğunda kendilerine buradan ilettikleri iletişim bilgileri üzerinden ulaşıp kendilerini davet ediyoruz. Manuel kayıt sisteminde bilgilere ulaşımın ne kadar zor olduğunu hepimiz farkındayız. Hem gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek hem de gönüllü olmak isteyenlerin bizlere ulaşımını kolaylaştırabilmek adına böyle bir yol izledik.

Teknolojinin imkanlarını Kızılay için nasıl kullanıyorsunuz?

Gönüllülerimizin iletişim bilgilerini depolamak adına kendi veri tabanımızı oluşturduk. Sosyal medya üzerinden az önce de bahsettiğim gibi birçok sebeple ve şeffaflık politikamız gereğince bütün faaliyetlerimizi görsel destekli paylaşıyoruz. Özellikle gönüllülerimizle acil bir durumda hızlıca haberleşmek adına kullandığımız iletişim ağı üzerinden küçük gruplara ayırıp her bir grubu belirlediğimiz bir sorumluya emanet ediyoruz. Bu sayede hem gönüllülerimizi rahatsız edici bir bildirim kalabalığı olmuyor, hem de gönüllülerimiz daha kolay kaynaşıyor. Ayrıca tüm faaliyetlerimizi fotoğraf ve videolarla ölümsüzleştirip bunları depoluyoruz. Böylece faaliyetlerimizi daha kolay raporluyor, sonraki faaliyetlerimiz için iyi/daha iyi olabilir şeklinde referanslar oluşturuyoruz.

 

Yakın zamanda gerçekleştirmeyi düşündüğünüz bir proje var mı?

Gönüllülerimizin kendilerini daha rahat ifade edebileceği, projelere daha rahat yönelebileceği, ihtiyaç sahiplerine hız kesmeden ulaşacak imkan bulabileceği ve daha sık eğitim/faaliyet düzenleyebileceğimiz bir Gençlik Merkezi oluşturuyoruz. Şube başkanımız Ahmet Hizanlıoğlu’nun destekleriyle Kızılay Haftasında açıklayacağımız projemiz için hepimiz çok heyecanlıyız. Sizleri de bekliyoruz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir