3D Printer Nedir?

3D yazıcı en kolay anlamda insanların hayal ettikleri objelerin, somut yani elle tutulabilir hale gelmesine yardımcı olan makinelerdir. 1900’lü yılların başında Henry Ford, şu sözlerle tarihe damgasını vurmuştur: “Müşteri ne renk isterse alabilir, yeter ki siyah olsun”

Neden siyah olsun diye soruyu irdelediğimizde ise o dönemdeki üretim altyapısının gücünün ancak bu kadar olduğu sonucuna varırız. Geçen zaman içinde hayatımıza giren yeni buluşlar ve son dönemde bilişim sistemlerinde meydana gelen gelişmeler, tüm süreçlerin tekrar gözden geçirilmesine neden olmuştur.

Bilgisayar destekli tasarım süreçlerindeki kolaylıklar ve tasarımların hayata geçirilmesinde üretim süreçlerinin bir çoğunu içinde barındıran 3D yazıcı teknolojisi 1984 yılından beri hayatımıza yeni bir anlam katmıştır ve geleceğin teknolojisi olarak yerini sağlamlaştırmaya hızla devam etmektedir. Uzay mekiğinde hayatı kurtaran bir ingiliz anahtarı üretirken aynı zamanda hayati tehlikesi olan bir hastanın fiziksel özelliklerine uygun bir kafatası implantı üretebilmektedir. Bu teknoloji ile şu an, uçak motoru, özel desenli çikolatalata veya giysi üretebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir